Zorganizuj się przed latem #4 jak znaleźć czas na to, na co go nigdy nie masz


Organizacja Czasu, Zorganizuj się przed latem! / poniedziałek, Czerwiec 5th, 2017

 

Jedną z niewielu rzeczy, które mnie irytują, jest powtarzana przez wszystkich wymówka idealna na każdą okazję

 

 

„nie mam czasu”

 

 

Zapisałbym się na siłownię, ale nie mam czasu. Zacząłbym gotować, ale nie mam czasu. Wyjechałbym na wakacje, ale nie mam czasu. Chciałbym czytać więcej, ale nie mam na to czasu.

 

 

Nie wiem jak ty, ale ja spotykam się z tego typu stwierdzeniem niemal codziennie. I za każdym razem bardzo mocno gryzę się w język…

 

 

Człowieku, to co ty robisz całymi dniami, że na nic nie masz czasu?

 

 

 

 

_______________________________________________________________________________

JEST MI WIĘC NIEZMIERNIE MIŁO POINFORMOWAĆ CIĘ, ŻE JEDYNĄ OSOBĄ, KTÓRA DECYDUJE O TYM, CO ZROBISZ ZE SWOIM WŁASNYM CZASEM JESTEŚ TY SAM.

_______________________________________________________________________________

 

 

Oczywiście, zgadzam się z tobą – każdy z nas ma jakieś obowiązki. Czy to na studiach, czy w pracy. Ale musisz uświadomić sobie jedno. O ile skończyłeś już 18 lat – nikt do niczego nie może cię zmusić. Możesz rzucić szkołę, możesz rzucić pracę, studia. Możesz rzucić wszystkie swoje obowiązki, które ograniczają cię czasowo – ot tak.

 

 

Po prostu uświadom sobie, że sytuacja, w której się znajdujesz jest twoim wyborem. Jasne – zostawienie całego życia i  wyjazd w Bieszczady niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem – ale już sama świadomość tego, że wybierasz iść codziennie do pracy/ na uczelnie (z jakichś powodów) – a nie nastawienie, że musisz to robić (bo niczego nie musisz robić) uruchomią w tobie proaktywne podejście w zarządzaniu sobą w czasie i przede wszystkim sprawią, że przestaniesz narzekać na jego brak – bo ty masz czas, ale decydujesz się poświęcić go na coś innego.

 

 

 

 

Jak zatem znaleźć czas na to, na co nigdy go nie masz?

 

 

  1. Planuj z wyprzedzeniem – prawdopodobnie jest kilka czynności w ciągu dnia, które mógłbyś skrócić – lub nawet całkowicie wyeliminować, a w zamian za to zaplanować coś bardziej produktywnego. 15 minut na Facebooku, czy 15 minut uczenia się nowego języka? Twój wybór.
  2. Odpuszczaj – jeśli chcesz coś zrobić/ zacząć wykonywać daną czynność regularnie – mam złą wiadomość. Twoja doba nie wydłuży się nagle magicznym sposobem. Ale – jak już wspomniałam powyżej – wszystko, co robisz w ciągu dnia, jest twoim wyborem. Pracujesz 12 godzin dziennie i nie masz na nic czasu? Rzuć pracę, zmień ją, albo zaakceptuj to, że tego czasu mieć nie będziesz. Bo zarządzanie sobą w czasie polega między innymi na odpuszczaniu. Jeśli twój grafik jest napięty na tyle, że nie masz chwili wytchnienia – odpuść coś.
  3. Doceniaj każdą chwilę – czasem wydaje nam się, że coś, co chcemy zrobić zajmie wieki. Podczas gdy często wystarczy kilka 10-minutowych sesji i sprawa załatwiona. Doceniaj więc każdą chwilę – nie minimalizuj pięciu wolnych minut podczas jazdy autobusem, wyciągnij książkę i czytaj, zamiast wsadzić nos w telefon! Gwarantuję ci, że będziesz zaskoczony tym, jak wiele możesz zrobić w tak krótkim czasie.
  4. Zastanów się, czy ty w ogóle chcesz daną rzecz zrobić. Kojarzysz tę sytuację, gdy bardzo chcesz z kimś się spotkać, no i umawiacie się tak już od roku, ale jakimś magicznym sposobem zawsze jest coś lepszego do roboty? Bywa, że sami wmawiamy sobie, że bardzo chcemy coś zrobić, a brak czasu jest świetną wymówką na nierobienie. Jeśli więc masz z czymś podobnie, zastanów się, czy nie warto może odpuścić swoich ambitnych planów, bo jak już pisałam w poprzednim artykule o osiąganiu swoich celów  – jeśli nie masz odpowiednio mocnego powodu do zrobienia czegoś – nie warto zaczynać.

 

 

 

 

Jeśli więc po przeczytaniu moich powyższych przemyśleń mimo wszystko stwierdzasz, że nie uda ci się/ nie chcesz zrobić tego, na co nie masz czasu, mam wielką – małą prośbę. Przestań narzekać. Każdy z nas jest zabiegany, każdy ma dużo na głowie, każdy ma miliony problemów, o których istnieniu nikt inny nawet się nie domyśla. Ale proszę, nie psujmy sobie nawzajem nastroju i zamiast skupiać się na tym jak bardzo nie masz czasu, zastanów się jak możesz najpiękniej wykorzystać 24 godziny dane ci codziennie : )

 

 

_______________________________________________________________________________

 

 

Poprzednie artykuły z serii: