Wizyta u psychologa – jak wygląda, oraz czy i kiedy warto się na nią zdecydować?


Rozwój / niedziela, Sierpień 27th, 2017

 

 

Mimo, że żyjemy w XXI wieku, wizyty u psychologa – chociaż coraz powszechniejsze – są w Polsce nadal tematem tabu. Niewiele osób się do nich przyznaje, a zdecydowana większość społeczeństwa kojarzy pacjentów poradni psychologicznych z bardzo poważnymi chorobami psychicznymi – co jest dalekie od realiów. Więc jak jest naprawdę?

 

 

Sama wielokrotnie wracałam do gabinetu psychologa (zarówno podczas ciężkich sytuacji życiowych, jak i błahych problemów – które oczywiście wtedy się takie nie wydawały) i szczerze mówiąc, wizyty, które tam odbyłam, były jednymi z najbardziej rozwijających doświadczeń w moim życiu. To właśnie jeden z czynników, który sprawił, że zaczęłam interesować się wykorzystaniem psychologii w pracy nad sobą.

 

 

backpack, beautiful, city

 

 

Kiedy warto zdecydować się na wizytę?

 

 

Przede wszystkim wtedy, gdy czujesz, że sytuacja w jakiej się znalazłaś Cię przerasta. Nikt z nas nie jest alfą i omegą. Szargają nami różne emocje, bardzo często skrajne. I mimo, że z pewnością jesteś osobą bardzo zaradną życiowo, to nie musisz znać rozwiązania na wszystkie trapiące Cię problemy. Masz przed sobą ogromny dylemat z którym nie potrafisz sobie poradzić? Życie rzuciło Cię na głęboką wodę? A może od dłuższego czasu czujesz się źle i sama nie wiesz dlaczego? Nie wahaj się zapisać na wizytę.

 

 

Czego NIE MOŻNA oczekiwać od psychologa?

 

 

Na pewno nie rozwiązania za Ciebie twoich problemów. Psycholog nie spłaci za Ciebie kredytu, przez który nie śpisz po nocach, ani nie skończy za Ciebie toksycznych znajomości, które wysysają z Ciebie energię. Jego zadaniem również nie jest przedstawienie Ci planu od A do Z co powinnaś zrobić, żeby było dobrze – swoją drogą, nikt Ci takiego planu nie może przedstawić.

 

 

Jeśli oczekujesz prawdziwych zmian w swoim życiu – musisz na to zapracować. I mam tu oczywiście na myśli nie pracę fizyczną – ale pracę nad sobą. Przełamywanie się, wychodzenie ze swojej strefy komfortu. Na początku nie jest to łatwe, ani przyjemne, ale w rezultacie jakość Twojego życia zdecydowanie wzrośnie.

 

 

Co ma więc na celu wizyta?

 

 

Już po pierwszej wizycie u dobrego psychologa na pewno rozjaśni Ci się w głowie. Lekarz (bo dobry psycholog w praktyce jest lekarzem) poprzez zadawanie pytań, sprawi, że uświadomisz sobie wiele rzeczy, nabierzesz zdrowego dystansu do swoich problemów, a także poniekąd sama – poprzez odpowiadanie na zadane Ci pytania – dojdziesz do tego jak je rozwiązać.

 

 

adult, art, conceptual

 

 

Ale żeby tak obcej osobie się zwierzać?!

 

 

Czasami łatwiej jest zwierzyć się ze swoich problemów komuś obcemu – komuś, kto kompletnie Cię nie zna – niż najbliższej osobie. To całkowicie normalne, że masz co do tego mieszane uczucia. W końcu masz porozmawiać z kimś o swoich największych słabościach, o czymś, co nie daje Ci spokoju, co sprawia, że jesteś nieszczęśliwa. O problemie, o którym chcesz zapomnieć, zakopać i nigdy już na niego nie spojrzeć, a nie analizować na wszelkie sposoby z jakąś obcą babą.

 

 

Ale to właśnie pierwszy krok do rozwiązania twojego problemu. Niekoniecznie łatwy – ale pierwszy.

 

 

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

 

 

Jednym z pierwszych pytań, jakie prawdopodobnie usłyszysz, to Dlaczego tu jesteś? Lekarz zapozna się z celem twojej wizyty, spyta jakich rezultatów oczekujesz od całej terapii.

 

 

Każda wizyta, trwająca – zależnie od poradni – ok. 1h – składa się z niczego innego jak z rozmowy. Terapeuta poprowadzi ją w korzystny dla Ciebie sposób. Nie będzie Cię oceniał, nie będzie zmierzał wzrokiem, wytrzeszczał oczu, czy śmiał się pod nosem. To, na czym mu zależy – to przede wszystkim pomoc Tobie w trudnej sytuacji oraz Twoje dobre samopoczucie podczas rozmowy.

 

 

Najczęściej pod koniec każdej wizyty dostaniesz konkretnie sprecyzowane zadania, których wykonanie będziecie weryfikować podczas wizyty następnej. I nie chodzi tu o rozwiązanie całej książki krzyżówek JOLKI 😉 Zadania – czyli coś nad czym będziesz pracowała, są oczywiście związane z Twoim problemem.

 

 

Częstotliwość wizyt oraz ich koszt

 

 

To, jak często będziesz odwiedzała gabinet psychologa zależy ściśle od Twojego problemu i tego co wspólnie z terapeutą ustalicie. Jeśli wizyty są prywatne – dużo zależy również od Twojego budżetu. Mogą odbywać się one raz na tydzień, raz na miesiąc, raz na 2 miesiące – albo doraźnie – raz na rok, w przypadku większego kryzysu. Jeśli jednak nic się nie pali, a rozwiązanie problemu wymaga trochę pracy – 1 wizyta w miesiącu jest jak najbardziej w porządku.

 

Koszt wizyty u dobrego psychologa zaczyna się już od 0 zł, ponieważ na wizytę można umówić się w placówce państwowej, co absolutnie nie znaczy, że nie znajdziemy tam prawdziwego fachowca. Jednak średni koszt wizyty prywatnej, w przeciętnym mieście (nie mówię tu o tych największych) – to około 60-120 zł. Wydaje się dużo? Myślę, że mimo wszystko warto zdecydować się na chociaż jedną wizytę, która już może Ci bardzo pomóc.

 

 

Głowy, Kobieta, Przejrzysty, Puste, Hollow, Bokeh

 

 

To już chyba wszystko, co mogłam od siebie na ten temat napisać. Jeśli masz jakieś pytania – pisz! – chętnie odpowiem! : ) Moje doświadczenia jeśli chodzi o psychologów są bardzo, ale to bardzo pozytywne i uważam, że jeśli ktoś po wizycie ma negatywne odczucia – widać trafił na niewłaściwego terapeutę.