„Jestem zwycięzcą!” – zmień swoje przekonania, a zmienisz swoje życie – w bardzo prosty sposób


Rozwój / niedziela, Listopad 26th, 2017

Zakładam, że jak każdy – masz w swoim życiu listę rzeczy, których jesteś stuprocentowo pewien! Na przykład:

Witamina C to najlepszy sposób na przeziębienie – zawsze mi pomaga; Mam pecha do ludzialbo: Jeśli nie prześpię przynajmniej 12 godzin, jestem niewyspany; czy też: Pieniądze się mnie nie trzymają.

Twoje przekonania, to te wszystkie stwierdzenia, które siedzą Ci z tyłu głowy i wpływają na Twoje życie dużo bardziej niż Ci się wydaje. Wpływają na to ile pieniędzy zarabiasz, wpływają na Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne, wpływają na to jak wygląda Twój związek i jakie masz relacje z rodziną. Całkiem sporo tego, prawda? Już wyjaśniam jak to się dzieje…

 

Jak przekonania kształtują Twoją rzeczywistość?

 

Przeanalizujmy każdy z wymienionych wcześniej przykładów…

 

 • Wierzysz, że witamina C jest genialnym i jedynym środkiem, który pomaga Ci na przeziębienie (nawet, gdy przeziębienie i tak wygrywa, nie zwalasz winy na Twoje metody leczenia, ale na to jak silny był wirus)
  • FAKT: Nie ma żadnych dowodów naukowych na pozytywny wpływ witaminy C w leczeniu przeziębienia.
  • WPŁYW PRZEKONANIA NA ŻYCIE: To nie witamina C, leczy Cię z przeziębienia, ale Twój umysł. Działanie placebo. Za każdym razem czując się niewyraźnie, wyrzucasz więc pieniądze w błoto, zamiast kupić coś, co faktycznie działa, lub porządnie wygrzać się w domu. A dyskutując ze znajomymi, będziesz ich przekonywał do swojej bzdury.

 

 • Wierzysz, że masz pecha do ludzi. Każdy, kogo spotkasz prędzej czy później Cię zawodzi! Bo większość ludzi jest po prostu fałszywa!
  • FAKT: Ludzie są nieidealni. Angażując się bardziej w jakąkolwiek znajomość, spięcia wynikające z innego światopoglądu, różnicy zdań, odmiennego wychowania są po prostu normalne. Dobra komunikacja, szczerość, oraz wyczucie sytuacji są bardzo pomocne w rozwiązywaniu problemów.
  • WPŁYW PRZEKONANIA NA ŻYCIE: Skoro wierzysz, że spotykasz samych fałszywych, złych ludzi – dokładnie tak ich traktujesz. Zupełnie nieświadomie jesteś niemiły, oschły i oceniający. Zamiast cieszyć się z zawierania nowych znajomości, czekasz tylko kiedy dana osoba Cię zawiedzie.

 

 • Wierzysz, że musisz spać 12 godzin dziennie! Jesteś wręcz padnięty, kiedy tego nie robisz. Ale 12 godzin, możesz przespać tylko i wyłącznie w weekendy, kiedy masz wolne. W związku z czym przez większość czasu jesteś po prostu zmęczony…
  • FAKT: Większość ludzi nie ma aż tak dużych potrzeb co do ilości snu. 12-godzinne zapotrzebowanie na sen może występować w okresie intensywnego wzrostu (nastolatkowie), oraz gdy organizm doświadcza regularnie bardzo ciężkiego wysiłku fizycznego (potrzebuje wówczas czasu na regenerację).
  • WPŁYW PRZEKONANIA NA ŻYCIE: Śpiąc chociażby godzinę mniej niż Twoja magiczna 12-stka, zamiast obserwować swoje ciało, które a nóż, widelec będzie czuło się bardzo dobrze przy 11 godzinach – wmawiasz sobie, że jesteś niewyspany. A jeśli faktycznie jesteś niewyspany śpiąc mniej niż 12 godzin – nie szukasz przyczyny nigdzie indziej, tylko w ilości snu. A na niewyspanie może wpływać przecież mnóstwo czynników – stres, dieta, nawodnienie, oświetlenie w pokoju, dostęp do świeżego powietrza, używanie telefonu itp. Ale mimo wszystko ignorujesz to, bo to przecież oczywiste, że przyczyną jest niedobór snu.

 

Woman Holding Smartphone Capturing Sunset

 

To w co wierzysz, określa to co masz

 

Czy zaczynasz dostrzegać to, jak silny wpływ przekonania mają na Twoje życie?

Twoje przekonania na temat pieniędzy określają, ile ich posiadasz. To, co myślisz na temat mężczyzn/ kobiet determinują sposób w jaki ich traktujesz – swoich rodziców, swojego partnera, swoich współpracowników, znajomych i nieznajomych. A Twój stosunek do samego siebie określa sposób, w jaki się ubierasz – czy nosisz czyste i zadbane ubrania albo dbasz o swoją cerę.

 

Twoje poglądy na temat miłości określają ile jej dajesz i ile otrzymujesz. Twoje poglądy na temat sukcesów determinują, czy sam je odnosisz. Twój stosunek do szczęścia określa, czy jesteś szczęśliwy czy też nie.

~Lary Winget

 

Woman Standing on Mountain

 

Sporządź listę swoich przekonań

 

Po co? Bo to pierwszy krok do ich zmiany. Zastanów się nad swoimi przekonaniami. Nad Twoimi pewnikami z tyłu głowy. Zapisz więc wszystkie przekonania, które przyjdą Ci na myśl o dowolnej dziedzinie życia. Następnie opisz swoją sytuację życiową i zastanów się, które z Twoich przekonań wpłynęło na obecny stan rzeczy – które z nich ukształtowały dobre i złe aspekty Twojego życia.

Nie jest to trudne zadanie, a bardzo znaczące. Być może dzięki temu, dowiesz się, dlaczego Twoje życie jest jakie jest.

 

Woman in White Long Sleeved Shirt Holding a Pen Writing on a Paper

 

Skoro zjechałeś niżej, to zakładam że masz już swoją listę? Okej. No to jedziemy dalej…

 

Jak więc zmienić swoje przekonania?

 

1 . Zastąp je – zakładając, że masz już listę swoich przekonań, spójrz na jedno z nich i spróbuj zamienić je na przekonanie pozytywne. Takie, które umożliwi Ci uzyskanie pożądanego rezultatu. Czy masz negatywne przekonania na temat ludzi/ pieniędzy/ swojej pracy? Zamień je w coś pozytywnego – ale prawdziwego.

Mam pecha do ludzi => Traktuję ludzi tak, jak sam chciałbym być traktowany.

 

2 . Powtarzaj – powtarzanie pozytywnych przekonań – czyli inaczej AFIRMACJI – to oczywiście nie wszystko. Stanie codziennie rano przed lustrem i gadanie do siebie ‚Jestem zwycięzcą’ – nie sprawi, że nim będziesz. Trzeba być bardzo naiwnym człowiekiem, żeby tak sądzić. Sprawi co najwyżej, że będziesz lepiej siebie postrzegać. Po co więc powtarzać coś, w co na początku samemu nie do końca się wierzy? Ponieważ to znacznie ułatwia wprowadzanie zmian w życiu. Przykładowo chcesz zdrowo się odżywiać, a w głowie masz tylko Nie potrafię się zdrowo odżywiać, za bardzo lubię niezdrowe jedzenie. Jeśli zamienisz to na Jest mnóstwo pysznych, zdrowych przepisów, które stopniowo odkrywam. 

_____________________________________________________________________

TWORZĄC AFIRMACJE KIERUJ SIĘ PONIŻSZYMI ZASADAMI

*Używaj formy twierdzącej (nie używaj zaprzeczeń)

*Używaj czasu teraźniejszego – tak, jakby dana rzecz już miała miejsce

_____________________________________________________________________

 

3. Pozostaw swój umysł otwarty – w czym oczywiście bardzo pomaga medytacja . Nie oceniaj wszystkiego od razu, ponieważ nie wiesz wszystkiego. Świat jest tak różnorodny, że ocenianie go na podstawie tylko i wyłącznie Twoich przekonań jest w większości przypadków całkowicie błędne. Zamiast tego – nie ograniczaj się! Zamiast coś z góry oceniać – czy to swoje własne możliwości, czy drugiego człowieka – obserwuj, doświadczaj, sprawdź – z pozytywnym nastawieniem. W 9 przypadkach na 10 będziesz bardzo mile zaskoczony.

 

action, ball, ball-shaped

A Ty? Co chciałbyś w swoim życiu zmienić? i nad jakim przekonaniem powinieneś popracować, żeby osiągnąć pożądane rezultaty? Koniecznie podziel się tym w komentarzu!