7 przydatnych aplikacji na telefon, które ułatwią Twój rozwój


Rozwój / niedziela, Grudzień 10th, 2017

Większość z nas prawie nie rozstaje się ze swoim telefonem. Czy to dobrze? Oczywiście, że nie! Bo jak pisałam tutaj, czasem warto pogapić się w niebo, zamiast w świecący ekran. Ale skoro już tyle na nim siedzimy, dobrze byłoby zainwestować chociaż część tego czasu w swój rozwój, zamiast zabijania go na scrollowaniu Facebooka, czy Instagrama.

Aplikacji dotyczących rozwoju osobistego i pokrewnych jego dziedzin jest miliony. Ja sama przetestowałam ich baaardzo dużo. Niektórych używam nieprzerwanie już od dobrych paru lat. Inne wpadły mi w ręce całkiem niedawno, ale już zdążyłam się w nich zakochać.

I nimi właśnie chciałabym się z Wami dzisiaj podzielić!

 

7 APLIKACJI, KTÓRE UŁATWIĄ TWÓJ ROZWÓJ

 

 

FABULOUS

Cover art

 

Myślę, że to najlepsza aplikacja, której miałam okazję do tej pory używać. To dzięki niej uświadomiłam sobie, jak ogromną rolę odgrywają w naszym życiu rytuały i nawyki, oraz jak w prosty sposób można je wykorzystać w rozwoju osobistym.

Na samym początku, aplikacja pyta nas, co chcielibyśmy zmienić w swoim życiu. Mamy tu do wyboru poranny rytuał, gwarantujący dużo energii na cały dzień, praca nad produktywnością i skupieniem, zrzucenie wagi (praca nad pozytywną relacją z jedzeniem, wprowadzanie dobrych nawyków żywieniowych itp.), wieczorny rytuał (polepszający nasz sen).

 Fabulous: Motivate Me! Meditate, Relax, Sleep – zrzut ekranu

 Fabulous: Motivate Me! Meditate, Relax, Sleep – zrzut ekranu

 

Po wyborze określonej „podróży” (bo tak właśnie autorzy aplikacji określają powyższe cele), będziemy dostawać listy, oraz zadania do wykonania. W aplikacji można również na bieżąco śledzić swoje postępy.

Wszystkie kursy zawarte w Fabulous są oparte na badaniach naukowychW każdym z nich zastosowana jest również metoda tak małych kroków, że prawie niezauważalnych. Np. pierwsze zadanie z kursu „Feel more energized” to wypicie szklanki wody 3 razy w tygodniu zaraz po obudzeniu się. Brzmi śmiesznie, prawda? A właśnie dzięki takiemu stopniowemu wprowadzaniu pozytywnych nawyków można naprawdę trwale zmienić swoje życie 🙂

 

 Fabulous: Motivate Me! Meditate, Relax, Sleep – zrzut ekranu Fabulous: Motivate Me! Meditate, Relax, Sleep – zrzut ekranu Fabulous: Motivate Me! Meditate, Relax, Sleep – zrzut ekranu

 

Poza tym, aplikacja umożliwia nam opcję make me fabulous – czyli krótkie ćwiczenia typu medytacja, joga, rozciąganie, poprawa skupienia itp.

Fabulous jest dostępna niestety tylko i wyłącznie w języku angielskim (ale to też świetna okazja, by go podszkolić ;)). Wersja premium kosztuje ok. 20 zł i korzystając z niej przez parę miesięcy mogę w stu procentach szczerze powiedzieć, że naprawdę warto odmówić sobie jednej, czy dwóch wizyt w galerii handlowej, a zamiast tego zainwestować w tę aplikację ;).

 

MEMRISE

Znalezione obrazy dla zapytania Memrise

 

Memrise to bardzo popularna aplikacja do nauki języków. Jej motto to „zabawa i nauka” i szczerze powiedziawszy nie można się z jego trafnością nie zgodzić, ponieważ używając aplikacji, człowiek po prostu zapomina, że się uczy.

 

 Memrise: zabawa i nauka – zrzut ekranu Memrise: zabawa i nauka – zrzut ekranu Memrise: zabawa i nauka – zrzut ekranu

 

W aplikacji można uczyć się dowolnego języka – od najbardziej popularnych, typu angielski, czy niemiecki – poprzez chiński, japoński – a nawet fiński.

Kursy językowe, dostępne w Memrise dzielą się na dwie kategorie – profesjonalne – wykonane przez autorów aplikacji – oraz amatorskie – czyli cała reszta – każdy może wykonać taki kurs. Moim zdaniem – i te i te są naprawdę bardzo dobre – także nie należy się tym kryterium sugerować, wybierając kurs.

Każde szkolenie, dzieli się na poszczególne etapy. A każdy z etapów polega na wykonaniu serii ćwiczeń w trybach takich jak: klasyczna powtórka, szybka powtórka, trudne słowa, wymowa, rozumienie ze słuchu, nowe słowa itp.

Co fajne – słów, których nauczysz się w aplikacji, raczej nie da się zapomnieć dzięki trybowi powtórek – oczywiście o ile używasz aplikacji regularnie ;).

Aplikacja dostępna w języku polskim.

 

INSIGHT TIMER

Cover art

Insight Timer to aplikacja do medytacji. Do tej pory – najlepsza darmowa aplikacja do medytacji jaką przetestowałam. A testowałam ich naprawdę wiele – ale niestety większość z nich – jest płatnych. I to nie 5/ 10/ czy 50 zł. Są to sumy rzędu 100/ 200/ czy nawet 1000 zł. Dlatego duży plus dla Insight Timer, za darmową wersję.

 

 

W aplikacji znajdziemy ponad 6 000 różnego rodzaju medytacji. Ja preferuję tzw. guided meditations, czyli medytacje prowadzone, w których ktoś mówi nam na czym w danym momencie należy się skupić. Mogą one służyć dosłownie wszystkiemu – od poprawy jakości snu, po zwiększenie skupienia, poczucia szczęścia, produktywności, radzeniu sobie z poczuciem winy, czy samoakceptacją.

Ponadto w Insight Timer znajdziemy muzykę relaksacyjną, playlisty 365 medytacji na cały rok, inspirujące mini – wykłady, swoje statystyki medytacji (długość, częstotliwość itp.) a także timer w którym możemy stworzyć własną medytację – dostosować ją czasowo, oraz jakościowo, do naszych potrzeb. Po każdej sesji, dowiadujemy się, kto w naszej okolicy również właśnie skończył medytować, co jest bardzo fajnym akcentem 😉

Aplikacja jest dostępna w języku polskim, natomiast tłumaczenie razi po oczach, dlatego ja sama używam jej w wersji angielskiej.

 

TED

Cover art

TED to seria konferencji, organizowana corocznie przez amerykańską fundację non-profit na całym świecie. Również w Polsce. Motto każdej konferencji to „ideas worth spreading” , czyli dosłownie „idee warte rozpowszechniania” . I dokładnie tak jest. Konferencje te nie mają jednego określonego tematu/ motywu przewodniego. Dlatego też przemówienia zawarte w aplikacji dotyczą bardzo różnych dziedzin – od nauki, po religie, kulturę, zdrowie, czy psychologię.

 

 TED – zrzut ekranu TED – zrzut ekranu TED – zrzut ekranu

 

I to właśnie jest w tej aplikacji najlepsze – zawsze dowiesz się czegoś nowego, poznasz zupełnie świeże spojrzenie na świat czy na dane zagadnienie. Wystąpienia nie są długie, można je pobrać i odtwarzać w trybie offline.

TED umożliwia również słuchanie podcastów TED Radio Hour.

 

WALLET

Cover art

Wallet ułatwi Ci trzymanie swoich wydatków pod kontrolą, co jest bardzo ważne, jeśli nie chcesz obudzić się tydzień przed pierwszym, z pustym portfelem, stwierdzając,  że może jednak warto zacząć trochę oszczędzać 😉

 

 Wallet - przychody i wydatki, karty lojalnościowe – zrzut ekranu Wallet - przychody i wydatki, karty lojalnościowe – zrzut ekranu Wallet - przychody i wydatki, karty lojalnościowe – zrzut ekranu

 

Co fajne w aplikacji, posiadaną sumę pieniędzy możemy podzielić na konta bankowe/ oraz gotówkę. Ilość kategorii wydatków, oraz przychodów jest naprawdę duża, na czym mi osobiście zależało. Poza tym, mamy możliwość ustawienia sobie limitu wydatków na daną kategorię i śledzenia ich na bieżąco.

Świetna, opcja – działająca przy włączonej lokalizacji – to również powiadomienia przychodzące z aplikacji, o zapisywaniu wydatków. Wychodząc ze sklepu, czy centrum handlowego, aplikacja od razu sugeruje nam zapisanie wydatków z tego miejsca – bo wiadomo – bardzo szybko możemy o nich zapomnieć 😉

Większość funkcji darmowych, wersja w języku angielskim.

 

GOAL TRACKER  & HABIT LIST

Cover art

Tradycyjna aplikacja do budowania nawyków, oraz osiągania długoterminowych celów.

Mimo, że jej szata graficzna nie zachęca, to może właśnie dzięki swojej prostocie aplikacja okazuje się być tak przydatna.

 

 Goal Tracker & Habit List – zrzut ekranu Goal Tracker & Habit List – zrzut ekranu Goal Tracker & Habit List – zrzut ekranu

 

Każdy cel, który chcemy osiągnąć możemy podzielić na etapy, edytować jego częstotliwość, ustalić datę przypomnień, oraz datę planowanego osiągnięcia celu. Aplikacja pokazuje nam, ile % danego zadania już osiągnęliśmy. Bardzo fajną opcją jest również kalendarz, na którym w prosty sposób przedstawione są nasze postępy.

Nic dodać, nic ująć.

 

QUESTION DIARY

Cover art

Nie jestem pewna, jak dużo aplikacja ta ma wspólnego z rozwojem, ale na pewno jest ciekawa. Cała idea, polega na odpowiedzeniu na jedno autorefleksyjne pytanie dziennie. Pytania dotyczą zwykle kwestii, nad którymi nie myślimy na co dzień. Dlatego właśnie myślę, że jest tak fajna. W obecnych czasach dużo czynności wykonujemy całkowicie automatycznie, nie zastanawiając się nad tym czego naprawdę potrzebujemy, chcemy, co lubimy, do czego chcemy dążyć itp.

 

 Jedno refleksyjne pytanie – zrzut ekranu Jedno refleksyjne pytanie – zrzut ekranu Jedno refleksyjne pytanie – zrzut ekranu

 

Odpowiedź na jedno pytanie dziennie zajmie tylko chwilę, a może skierować Twoje myślenie, na zupełnie inne tory.

Aplikacja w języku polskim.

 

___________________________________________________________________________

 

A czy Ty masz jakieś swoje ulubione aplikacje? Jeśli tak, koniecznie podziel się nimi w komentarzu! Bardzo chętnie je przetestuję 🙂