7 CZAKR, które masz w sobie a nawet o nich nie wiesz!


Rozwój / niedziela, Luty 11th, 2018

Czakry, kanały energetyczne, kosmiczna energia… brzmi co najmniej abstrakcyjnie!

Nieważne, czy należysz do części ludzi, którym z miejsca pojawiają się w głowie myśli typu „boże, co za głupota”, nie masz zdania na ten temat lub też jesteś z nim bardzo dobrze zaznajomiona, a otwieranie kanałów energetycznych jest dla Ciebie codziennością, zapraszam Cię do przeczytania poniższego tekstu, bo dzięki niemu dowiesz się:

 • Czym są czakry?
 • Czy w ogóle istnieją?
 • Po co Ci wiedza o nich?
 • Jak możesz wykorzystać ją na co dzień?
 • Dlaczego ja w to wszystko wierzę?

_________________________________________

O rzekomym istnieniu czakr dowiedziałam się pierwszy raz z filmiku oglądanego na amerykańskim YouTube. U nich, samo pojęcie czakr, jest znacznie bardziej popularne (a na pewno na kanałach, które ja oglądam). Ogólnie czakry ciągle gdzieś obijały mi się o uszy i bardzo chciałam zgłębić ten temat. Zwłaszcza, że od zawsze  interesowały mnie niemal magiczne aspekty życia i gdzieś w głębi bardzo mocno wierzę, że jest jeszcze mnóstwo zjawisk, które nie zostały przez człowieka opisane, zrozumiane i wytłumaczone. I właśnie cała ta magia  jest bardzo delikatnym tematem, gdyż jedyne rzetelne źródło informacji to nasze własne doświadczenia, oraz doświadczenia innych osób, w które możemy uwierzyć, lub też nie. Niestety – stety nie można tu przytoczyć żadnych badań naukowych, żadnych prac doktorskich itp.

Ale z drugiej strony, czy są jakieś badania naukowe potwierdzające słuszność modlenia się?

Nie. A mimo to tysiące, a nawet miliony osób dziennie to robi. Ba! Wiele z nich uważa, że ich modlitwy/ prośby do Boga, się spełniają (niezależnie czy modlili się do Allaha, Buddy, Jezusa, czy Michaela Jacksona).

Ja uważam, że trochę tak samo jest właśnie z całą ezoteryką – czyli wszystkim co jest powiązane/ lub też nie – z jakąkolwiek religią, wierzeniem, ale nie ma kompletnie żadnego potwierdzenia naukowego.

A czy ja naprawdę wierzę w to wszystko? Na pewno nie wykluczam istnienia wszystkich tych dziwnych i niewytłumaczalnych zjawisk. No i rozumiem ludzi, którzy decydują się na wiarę w różne dziwne rzeczy – np. Bretarian, niejedzących nic i twierdzących, że odżywiają się tylko i wyłącznie energią z kosmosu – inna sprawa, że nie wyglądają na najzdrowszych ludzi na ziemi, a ja lubię jeść, dlatego też nie planuję nigdy na coś takiego się decydować.

Bo wiecie, jedna sprawa to wierzyć w istnienie czegoś – a inna – w słuszność.

Poza tym myślę, że niemal wszystkie religie mówią dokładnie o tym samym, ale w inny sposób. Wszystkie mówią o jednoczeniu się, wszystkie promują medytację, powtarzanie mantr (różaniec, modlitwy), wszystkie mówią o miłości i znoszeniu z pokorą cierpienia.

Ja sama bardzo lubię w pełni korzystać z życia i nie chcę nagle zamykać się w klasztorze buddyjskim, pościć przez 40 dni, czy zachowywać czystość przez następne X lat, bo jakaś religia tak mówi. Zamiast tego staram się wybierać z każdego nowo poznanego punktu widzenia, to co dla mnie najlepsze i to co wprowadziłoby do mojego życia więcej spokoju, harmonii i szczyptę duchowości, a także pozwoliłoby mi doświadczać wszystkiego jeszcze pełniej. Tak też właśnie było po przeczytaniu książki…

Czakry dla początkujących – David Pond

Co to są czakry?

 

Żeby w ogóle zdefiniować pojęcie czakr, należy wspomnieć, na czym ich teoria się opiera. Teoria ta zakłada, że przez cały świat, przez wszystkich ludzi, zwierzęta, rośliny – przez wszystko co żyje, przechodzi energia życiowa – zależnie od religii nazywana „prana” lub „czi”. Energia ta przechodzi przez całe nasze ciało i krąży w nim – niczym krew. Z tym wyjątkiem, że każdy ma inną krew, a energia jest jedna – w końcu krąży ona przez cały świat. W związku z czym w naszym ciele obecnych jest mnóstwo żyłek energetycznych, a ich większe skupiska, umiejscowione wzdłuż kręgosłupa, nazywane są właśnie czakrami – czyli centrami energetycznymi.

Zależnie od wierzenia, mamy 7 lub 8 czakr (czasem wymienianych jest jeszcze więcej). Książka którą przeczytałam, mówi o siedmiu. Każda odpowiada za coś innego. Ale właściwie…

Po co nam ta wiedza?

Zgodnie z założeniami wymienionymi w książce, z którymi w stu procentach się zgadzam, wszystko zaczyna się wewnątrz. To, jak wygląda Twoje życie, zależy od Twojego wnętrza. Od tego, czy jesteś w harmonii ze swoim umysłem, ciałem i duchem.

Większość z nas natomiast ma często tendencję naprawy spraw od zewnątrz, czyli – wdrażania rozwiązań logicznych – akcja – reakcja. Autor natomiast, porównuje nasze życie do wielkiego domu, o mało stabilnych fundamentach, w którym co chwila coś się psuje. Możemy go naprawiać i naprawiać, ale co z tego, skoro fundamenty są nadal słabe? I tymi mocnymi fundamentami powinien być właśnie nasz zharmonizowany stan wewnętrzny, który możemy osiągnąć poprzez pracę nad poszczególnymi czakrami.

Za co odpowiadają czakry?

 

Postaram się opisać każdą w dużym skrócie, bo inaczej musiałabym streszczać całą książkę ;). Jeśli kompletnie nie przemawia do Ciebie fakt istnienia w Tobie centrów energetycznych, przyjmij aktywność każdej czakry, jako po prostu punkt widzenia. Bo tak właściwie jest. Mając aktywną jakąś czakrę, widzimy świat przez jej okulary. Już wyjaśniam.

 1. Czakra Korzenia – pierwsza czakra, umiejscowiona u podstawy kręgosłupa. Używając tej czakry patrzymy na świat przez pryzmat zasady zabij, albo zostaniesz zabitym, mamy duże poczucie własnej odrębności. Wszędzie wyczuwamy konkurencję, kierujemy się pierwotnymi instynktami. Brak równowagi w tej czakrze, to poczucie niepewności, niestabilności.
 2. Czakra Sakralna – druga czakra, umiejscowiona 7 palców nad Czakrą Korzenia, mniej więcej na wysokości pępka (trochę nad lub pod, zależnie od tego czy jesteśmy przed świętami, czy po 😉 ). Używając tej czakry, patrzymy na świat przez pryzmat odczuwania przyjemności, pozytywnych emocji. Brak równowagi to zbytnia zachłanność w życiu, zakupoholizm, tylko dążenie do przyjemności, a nie faktycznie jej doświadczanie.
 3. Czakra Splotu Słonecznego – trzecia czakra, umiejscowiona na wysokości splotu słonecznego, lekko poniżej podstawy mostka. Jej domeną jest władza, silna wola. Używając jej, bronimy zasad i wartości, które wyznajemy w życiu. Brak równowagi w tej czakrze objawia się wdawaniem się w konflikty.
 4. Czakra Serca – czwarta czakra, umiejscowiona na poziomie serca, na środku klatki piersiowej. Jest to czakra miłości, na poziomie której postrzegamy świat z perspektywy przepełnionej miłością. Nie ma tu miejsca na współzawodnictwo jak w przypadku pierwszej czakry. Chcemy jak najlepiej dla siebie i świata. Brak równowagi może objawiać się poczuciem zranienia, nadmierną empatią i przejmowaniem się problemami, na które nie mamy wpływu.
 5. Czakra Gardła – piąta czakra, umiejscowiona na poziomie gardła – nie bez powodu właśnie tam, ponieważ odpowiada ona za wyrażanie siebie – mową i czynami. Jej domena to kreatywność, otwartość na różne poglądy i inne opinie. Brak równowagi w przypadku tej czakry to poczucie nieprzydatności, niska samoocena.
 6. Czakra Trzeciego Oka – szósta czakra, umiejscowiona na wysokości czoła. Gdy czakra ta jest aktywna, kierujemy się intuicją, czujemy że działamy w zgodzie i harmonii ze sobą, oraz całym światem. Brak równowagi w tej czakrze, może objawiać się śnieniem na jawie, byciem cały czas w swoim świecie – w złym tego słowa znaczeniu.
 7. Czakra Korony – siódma, najwyższa czakra. Jest to czakra symbolizująca duchowość. Na poziomie tej czakry doświadczamy świata jako przejawu duchowości. Doświadczamy jej tylko w bardzo mocnych, życiowych przeżyciach. Natomiast osoby, tzw. oświecone – jak Jezus, Budda, Lao Tzu, Matka Teresa, Ghandi itp. prawdopodobnie doświadczali całego swojego życia, właśnie na poziomie tej czakry (czyli z perspektywy całkowitego oddania się Bogu/ wyższym siłom).

We wstępie autor użył też bardzo ciekawego porównania, pisząc o tym czym są właściwie czakry i jak rozpoznać, że właśnie ich używamy. Proponuje on wyobrazić sobie siebie w windzie – a czakry jako piętra. Im wyżej się wznosimy, tym więcej widzimy, w związku z czym dobrze jest próbować utrzymywać swój punkt widzenia na poziomie tych najwyższych czakr, ale przy tym dbać o stabilność niższych pięter. 

Wnioski

 

 • Nawet jeśli nie przemawia do Ciebie idea kolorowych kul energii wibrujących w tym momencie wzdłuż Twojego kręgosłupa – nie zrażaj się 😉 . Nie do każdego przemawia, zresztą mi samej wydaje się to dość zabawne. Niewątpliwie jednak, jeśli zamienisz słowo czakra – na perspektywa patrzenia na świat – cała ta wiedza może stać się dla Ciebie bardzo pomocna.

 

 • Dlatego następnym razem, jeśli coś w Twoim życiu będzie nie tak, zastanów się, czy nie wynika to z wewnętrznego braku równowagi w ukierunkowaniu Twojej cennej energii na poszczególne działania i skupianiu się na nieodpowiednich aspektach życia – a nie np. ze złej organizacji czasu. Bo jak świat światem, jeśli zmiana nie nastąpi w Tobie, a nie tylko w tym co robisz – nie będzie ona trwała – a problem będzie powracał.

 

 • W książce opisane są różne sposoby na przywrócenie równowagi swoim czakrom = przywrócenie harmonijnego spojrzenia na życie (jak zwał tak zwał). Oczywiście część z nich to medytacje, które umieszczam poniżej, a część to po prostu praktyczne wskazówki do wykorzystania na co dzień (np. jeśli czujesz, że twoja druga czakra – Czakra Sakralna, odpowiadająca za przyjemność, nie jest w równowadze – tj. kupujesz dużo niepotrzebnych rzeczy, jesz dużo śmieciowego jedzenia, a wszystko po to by sprawić sobie przyjemność – autor sugeruje by nie przestawać działać w ten sposób, lecz by robić to w pełni świadomie; tj. delektować się każdym kęsem jedzenia, podziwiać każdą nowo zakupioną rzecz, a wtedy zrozumienie, co jest Ci naprawdę potrzebne, a co nie, przyjdzie samo – i dużo łatwiej będzie odpuścić).

 

 • Polecam też niesamowite medytacje, dotyczące właśnie czakr, które znajdziesz w aplikacji Insight Timer. Szczególnie TA przypadła mi do gustu.

__________________________________________

A Ty? Wierzysz w istnienie energii życiowej i czakr? Czy jesteś raczej sceptycznie nastawiona? Co o tym wszystkim myślisz? Koniecznie daj znać w komentarzu! Bardzo chętnie przeczytam i na pewno odpowiem : )

 

Zapraszam też oczywiście na mój fanpage na Facebook TUTAJ. I do zapisania się do newslettera: TUTAJ – na stronie głównej bloga (musisz trochę zjechać w dół).

 

Miłego wieczoru!

Kasia