5 nawyków, które zwiększą twoją produktywność


Rozwój / niedziela, Czerwiec 18th, 2017

 

 

O czym innym mogłabym pisać pod koniec czerwca, jeśli nie o produktywności? Tak, dobrze zgadłeś! Sesja bardzo mnie do tego zainspirowała. I mimo, że nawyki te bardzo pomagają w nauce – możesz stosować je do dosłownie wszystkiego. 

 

 

Po co być produktywnym?

 

 

Z tego co pamiętam, w jednym z moich artykułów sama zażartowałam prześmiewczo z tego, że w dzisiejszych czasach każdy licytuje się na to, kto jest bardziej wydajny, produktywny, szybszy, kto robi więcej, mniej śpi, więcej zarabia. Szaleństwo. I dalej to podtrzymuję. Ale oczywiście każdy medal ma dwie strony.

 

 

Często osoba produktywna kojarzy nam się z kimś bardzo zapracowanym, kimś, kto nie marnuje ani chwili swojego dnia, jest bardzo dobrze zorganizowany i mało spontaniczny. Oczywiście możesz żyć w ten sposób – a poniżej opisane przeze mnie nawyki ci to ułatwią – ale mimo wszystko ja osobiście widzę produktywność jako środek do wykonania zadania w jak najmniejszej ilości czasu z jak największą wydajnością. A po polsku?

 

 

Załóżmy, że mamy dwie różne osoby i każdej z nich zostało postawione takie samo zadanie. Jedna poświęciła na jego wykonanie tydzień – 3-4 godziny dziennie, każdego popołudnia. Druga za to uporała się z projektem w 4 dni, pracując zaledwie 1.5 godziny dziennie. No i o ile jeszcze się nie domyśliłeś – ta druga jest właśnie przykładem osoby, która pracuje produktywnie. Nie, nie ma większego talentu, nie ma większych predyspozycji i nikt jej nie pomagał.

 

 

 

 

5 nawyków produktywnego działania

 

 

1. Przygotuj się

 

 

Zanim rozpoczniesz pracę, przygotuj wszystkie niezbędne pomoce – czy to będzie zeszyt, książka, długopis, mała przekąska, czy może ciepły sweter – przygotuj to wcześniej, by w trakcie pracy nie rozpraszać się przeszukiwaniem całego mieszkania.

 

 

2. Stwórz swój własny rytuał

 

 

Wybierz czynność, którą zawsze będziesz wykonywać przed rozpoczęciem pracy. Dzięki temu, twój mózg będzie ją kojarzyć z pełnym skupieniem, co zdecydowanie ułatwi ci zadanie. Dla mnie na przykład, to zaparzenie herbaty : )

 

 

3. Podziel zadanie na mniejsze części

 

 

Po prostu. Dzięki temu nie będziesz przytłoczony ogromem pracy a fakt, że postępy jakie robisz, będą dla ciebie lepiej widoczne – zmotywuje cię do działania.

 

 

4. Stwórz odpowiednie warunki

 

 

Wyłącz telefon, włącz tryb samolotowy, albo co najmniej – wyłącz internet w telefonie. Laptopa odłóż w kąt – chyba że jest ci potrzebny do pracy – wówczas polecam aplikację Cold Turkey , która umożliwi ci zablokowanie stron typu portale społecznościowe na określony okres czasu – żeby przypadkiem cię nie kusiły.

 

 

5. Czas

 

 

To chyba nawyk, który w połączeniu z poprzednim pomaga mi najbardziej. Przed pracą, ustaw minutnik na określoną ilość czasu, przez którą będziesz skupiać się tylko i wyłącznie na realizacji zadania. Może to być 5, 15, czy 45 minut (mi najbardziej odpowiada ten ostatni wariant, ale możliwości jest nieskończenie wiele). Po tym czasie zaserwuj sobie zasłużoną przerwę – nie za długą, nie za krótką.

 

 

 

 

Mimo iż nie odkryłam tym postem Ameryki – bo jestem pewna że słyszałeś już przynajmniej o części wymienionych powyżej technik – jestem w stu procentach pewna, że umożliwą ci one wykonanie zadania zdecydowanie wydajniej. A pod koniec dnia nie będziesz już miał poczucia straconego czasu, bo wreszcie zdołasz połączyć produktywne działanie z bardzo dobrej jakości odpoczynkiem, co znacząco podniesie jakość twojego życia.