5 książek, które zmieniły moje życie – i zmienią także Twoje


Rozwój / poniedziałek, Grudzień 18th, 2017

Myślę, że książki to jedne z najbardziej niesamowitych rzeczy na świecie. Pozwalają nam się zrelaksować, pobudzają naszą wyobraźnię, rozwijają empatię, umożliwiają spojrzenie na świat z zupełnie innej perspektywy, a ponadto można w nich znaleźć rozwiązanie dosłownie każdego problemu! Ogólnie rzecz biorąc – warto je czytać

 

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach jesteśmy zasypywani coraz to nowymi pozycjami w tematyce rozwoju osobistego, oraz psychologii. Jako, że sama czytam głównie tego typu literaturę (ostatnio się przełamałam i pochłonęłam swoje pierwsze w życiu romansidło!) uważam, że ma to zarówno plusy, jak i minusy. Plusem jest na przykład to, że nawet z najsłabszej książki przesiąkniętej bezmyślną coachingową gadką, da się wyciągnąć coś wartościowego. Natomiast duży minus tej sytuacji, to fakt, że książki te są bardzo powtarzalne. Mam wrażenie, że większość z nich, bazuje na kilku klasykach, napisanych dobre 20-30 lat temu, albo są po prostu ich rozszerzeniem. Nic odkrywczego (przynajmniej dla kogoś, kto siedzi w temacie).

Tak czy inaczej, uważam, że lepiej przeczytać cokolwiek, niż nie czytać w ogóle 🙂 A już najlepiej, przeczytać coś wartościowego!

I właśnie takimi pozycjami chciałabym się dzisiaj z Tobą podzielić. Książek dotyczących rozwoju osobistego przeczytałam w swoim życiu naprawdę sporo, ale kilka z nich szczególnie przykuło moją uwagę. Poniższe pozycje wywarły ogromny wpływ na mój rozwój, na to jak postrzegam świat i co do tej pory osiągnęłam. Uważam, że jeśli chcesz się rozwijać, chcesz mieć kontrolę nad swoim życiem i czerpać z niego jeszcze więcej – poniższe pozycje na pewno Ci w tym pomogą.

 

_____________________________________________________________________________

 

5 książek, które zmieniły moje życie

 

 

1 – C. Dweck – Nowa psychologia sukcesu

Nowa psychologia sukcesu to dość lekka książka. Czyta się ją bardzo przyjemnie, niemal jak dobre opowiadanie. Autorka zakłada, że sukces zależy od naszego nastawienia. Czy wiesz, że większość sportowców, którzy osiągnęli sukces w swych dziedzinach, teoretycznie nie miało do tego tzw. „predyspozycji”? Tzn. najlepsi koszykarze to wcale nie ci najwyżsi, a najlepsi muzycy, nie mają aż tak dobrego słuchu. Według Dweck, to co różni ludzi osiągających sukcesy, od tych, którym się nie powodzi, to nie talent, czy wrodzone umiejętności, ale nastawienie.

W książce przedstawione są dwa możliwe sposoby myślenia (ang. mindset). Myślenie nastawione na stabilizację (fixed mindset) oraz myślenie nastawione na rozwój (growth mindset). Na powyższej grafice przedstawione są założenia obu nastawień, a także ich skutki – czyli to, jak w zależności od nastawienia odbieramy wszystko co nas spotyka. Książka uświadamia, jak niesamowitą rzeczą jest nasz umysł i uczy w jaki sposób pokierować nim, by osiągnąć zamierzone rezultaty. Możesz ją kupić TUTAJ, a TU obejrzysz wystąpienie autorki na konferencji TEDx

 

2 – E. Tolle – Potęga teraźniejszości

 

 

„Potęg” napisano już wiele. Wydaje mi się, że wszystko zaczęło się od Potęgi podświadomości J. Murphy’ego. A, że tytuł okazał się całkiem chwytliwy, potem wyszły Potęga myśli, Potęga mózgu, Potęga kiedy itp. Jednak to właśnie Potęga teraźniejszości, jest moim numerem 1. Nie jestem w stanie opisać jak niesamowity wpływ wywarła ona na moje życie. Od momentu jej przeczytania nie jestem tą samą osobą. Dosłownie wszystko, zaczęłam postrzegać inaczej – oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Na pewno nie jest to lekka książka do przeczytania w jedno popołudnie (mimo, że nie należy do najdłuższych). Jest bardzo głęboka. Porusza wszelkiego rodzaju egzystencjalne problemy, a właściwie je rozwiązuje. Mówi o całym życiu, o doświadczaniu, o cierpieniu, o codzienności, ale przede wszystkim o człowieku, o jego samoświadomości, oraz umyśle.

 

Jeśli miałabyś przeczytać tylko jedną książkę z mojej listy, przeczytaj właśnie tę. Możesz ją kupić TU.

 

3 – L. Winget – Zamknij się! Przestań narzekać i zacznij żyć!

Zabawny tytuł, prawda? Może nawet delikatnie zniechęcający, bo stwierdzenie „po prostu przestań narzekać i zacznij żyć” brzmi jak gadka stereotypowego trenera rozwoju osobistego – i to o niezbyt dobrej reputacji. Jednak mimo to książka, jest naprawdę dobra. To chyba jedna z pierwszych pozycji dotyczących rozwoju osobistego jaką przeczytałam. Byłam chyba w pierwszej, czy drugiej liceum, trafiłam na nią zupełnie przypadkowo i pamiętam, że dała mi ogromnego kopa do działania. Ostatnio wróciłam do niej po raz kolejny, żeby sprawdzić jak bardzo zmienił się mój gust i znów się nie zawiodłam.

Autor używa bardzo prostego języka, nie cacka się z czytelnikiem, jest bezpośredni i lubi sobie przekląć. Podczas gdy inne pozycje są przyjemne i miłe, ta to jeden wielki, zimny prysznic. I bardzo dobrze! Winget pisze wprost:

„Jeśli jesteś niezadowolony ze swojego życia, to winę za to ponosisz Ty sam. Nikt nie rozwiąże za ciebie twoich problemów. Sam musisz sobie z nimi poradzić. Rusz tyłek i bierze się do roboty. Tylko w ten sposób możesz osiągnąć sukces, zarobić więcej pieniędzy i zacząć cieszyć się życiem.”

Książkę dostaniesz TU.

 

4 – D. Carnegie – Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

Dużo dobrego słyszałam o tej książce zanim ją przeczytałam. Jednak tytuł skutecznie mnie do niej zniechęcał przez ponad rok. W końcu znajomy mnie do niej przekonał, za co jestem mu bardzo wdzięczna.

Książka opisuje podstawowe zasady dobrych relacji międzyludzkich. Czytając ją, można by pomyśleć, że wszelkie informacje w niej zawarte są oczywiste, a jednak na co dzień, zupełnie nie wykorzystuje się tej wiedzy – chociażby faktu, że większość z ludzi, których spotykamy woli mówić, niż słuchać. Autor opisuje jak rozmawiać z ludźmi, jak ich słuchać i co mówić, by osiągnąć pożądane rezultaty. Zakrawa to więc delikatnie o manipulacje, ale w dobrym tego słowa znaczeniu, ponieważ jak sam Craige podkreśla – nie należy mówić, ani robić niczego wbrew swoim przekonaniom.

Bardzo polecam każdemu, kto chociaż trochę chce poprawić swoje zdolności interpersonalne i umieć prowadzić lepszą rozmowę.

 

5 – M. Ikonn – The Bingo theory

Mimi Ikonn, to jedna z moich ulubionych YouTuberek. Mimo, że jej kanał nie skupia się na rozwoju osobistym, ona sama używa jego narzędzi na co dzień i właśnie temu zawdzięcza swoje ogromne sukcesy – już w wieku 20-kilku lat została milionerką, rozwijając kilka biznesów wraz ze swoim partnerem.

W książce, opisuje swoją teorię dotyczącą relacji międzyludzkich – głównie związków miłosnych. Zakłada istnienie dwóch energii – kobiecej (artystyczna dusza, chaotyczność, empatia) i męskiej (logiczne myślenie, zadaniowość, nerwowość). Każda z nich drzemie w nas, niezależnie od płci – w różnych proporcjach – i każda ma oczywiście swoje plusy i minusy. Bingo to stan, w którym obie te energie są w równowadze, co przekłada się na dobre relacje z drugą połówką, oraz lepszą jakość życia. Mimi zakłada, że pracując nad energią, której mamy aktualnie mniej – osiągniemy właśnie ten stan. W Bingo theory znajdziemy również praktyczne wskazówki, co robić, by rozwinąć daną energię.

Mimo, że to wszystko brzmi bardzo kosmicznie, książka jest naprawdę bardzo fajnie, rzeczowo napisana. Niestety dostępna tylko w języku angielskim TUTAJ. Koniecznie zajrzyj też na kanał Mimi – TU.

 

_________________________________________________________________________

Krótko podsumowując – książki mają ogromną moc! Mam nadzieję, że skusisz się na jedną z powyższych – jestem pewna, że się nie zawiedziesz 😉

A co Ty polecasz? Czy któraś z pozycji wpłynęła na Twoje życie w znaczący sposób? Koniecznie podziel się tym w komentarzu!